TÜRK DÜŞÜNCESİNİN DİNAMİKLERİ

TÜRK DÜŞÜNCESİNİN DİNAMİKLERİ

100,00 TL
KDV dahil fiyat
Barkod: 9786057664815
Yayınevi: Zeytinburnu Belediyesi
Yazar: Kurtuluş Kayalı
Sayfa Sayısı: 397
Kitap Dili: Türkçe
Yayın Tarihi: 2022
Ebat: 16.5 x 24 cm
Cilt: Karton Kapak
Kağıt: Kitap Kağıdı
Stok Durumu: Var

Genel Bakış

Türk düşünce hayatına, siyasi sebeplerin ötesinde bilhassa başka bir aklı, dili ve söylemi inşa eden karşılaştırmalı bakış açısı gün geçtikçe kayboluyor. Hiç şüphesiz Kurtuluş Kayalı günümüzün dijitalleşen toplum ve kültür hayatının getirdiği sathi eğilimlere karşın Türk düşünce hayatının canlı görünümlerini dönemlerin ruhunu ihmal etmeden metin merkezli ele almayı sürdüren ender entelektüel tarihçilerden biri. 
Türkiye’de düşünce tarihi incelemelerinin gelişmesinde öncü rol oynayan Kurtuluş Kayalı’nın ağırlıklı olarak sözlü sunumlarından oluşan Eskimeyen Entelektüellere Yaslanan Türk Düşüncesinin Dinamikleri, kültürel atmosferde şekillendirici etkisi bulunan başlıca düşünürleri karşılaştırmalı bir şekilde kavrama çabasını yansıtmakta. Kültür tarihimize kurucu katkılar yapan Kemal Tahir, Şerif Mardin, Erol Güngör, Hilmi Ziya Ülken, İdris Küçükömer, Tarık Buğra, Niyazi Berkes, Doğan Avcıoğlu, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Lütfi Ömer Akad, Doğan Ergun, Yücel Çakmaklı ve Hüsamettin Arslan çalışmada üzerinde durulan isimler.
Diri ve dinamik anlatımıyla ilgiyi sürekli canlı tutan Türk Düşüncesinin Dinamikleri aynı zamanda Kurtuluş Kayalı’nın çalışmalarının art alanına, diğer bir anlamda onun kitaplarına, yazılarına, ezcümle “portre”lerine zemin teşkil eden soru sorma ve yön arama çabasına davet niteliğinde. Eser yakın dönem Türk entelektüel pratiği üzerine kafa yoran herkes için vazgeçilmez bir kaynak.

Bu ürün için hiç yorum yok.

Bir değerlendirme yazın

Not: Yorumunuz editör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.!
    Beğenmedim           Beğendim