Zeytinburnu Kitapcisi
Zeytinburnu Kitapcisi
Zeytinburnu Kitapcisi
Zeytinburnu Kitapcisi

Hakkımızda

Yaklaşık 20 yıllık bir serencamın neticesi olarak ortaya çıkan Kültür Vadisi Projesi içinde yer alan Zeytinburnu Kitapçısı, Merkezefendi’ye komşu, mülkiyeti belediyeye ait olan bir mekânın kültür hizmetine verilmesi düşüncesiyle ortaya çıktı.  Yine Zeytinburnu Belediyesi kültür yayınlarına olan talep de böyle bir mekân ve içinde belediye yayınlarına ayrılmış müstakil bir alan oluşturulması fikrini olgunlaştırdı.

İki katlı olarak planlanan Zeytinburnu Kitapçısı sadece kitap satışı yapılan bir mekân olmaktan ziyade içinde bulunan masa sandalye düzeniyle de kitaplarla hemhâl olunurken soluklanılabilecek bir odak noktası hüviyetinde. Bunun yanında mekânın alt katında Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi koordinesinde aylık olarak yazar buluşmaları organize edilmekte.

Merkezefendi Millet Kıraathanesi civarında yer alan Zeytinburnu Kitapçısı yaklaşık 10 bin kitap kapasiteli. Bu önemli kültür aksında ağırlıkı olarak şehir kitapları raflarda yerini alıyor. Bunların yanında da Zeytinburnu Belediyesi kültür yayınlarına ait ellinin üstünde farklı yayın yine Zeytinburnu Kitapçısı’nda mevcut bulunuyor.

7 Kasım 2021 günü Beşir Ayvazoğlu, Sabri Koz ve Önder Kaya gibi önemli kültür insanlarını ağırlayan Zeytinburnu Kitapçısı Sayın Ömer Arısoy tarafından resmî olarak aynı tarihte açılarak hizmete başlamıştır.

Hâlihazırda raflarında yaklaşık 5 bin kitap bulunduran Zeytinburnu Kitapçısı’na metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak rahatlıkla mümkün.