ZAMANI AŞAN TAŞLAR 1-2

ZAMANI AŞAN TAŞLAR 1-2

150,00 TL
KDV dahil fiyat
Barkod: 9786056656828
Yayınevi: Zeytinburnu Belediyesi
Yazar: Kollektif
Sayfa Sayısı: 1616
Kitap Dili: Türkçe
Yayın Tarihi: 2017
Ebat: 19 x 27 cm
Cilt: Ciltli
Kağıt: 2. Hamur
Stok Durumu: Yok

Genel Bakış

1.Cilt

Osmanlı mezarlıkları ve mezar taşları dün olduğu gibi bugün de herkesin ilgisini çekmektedir.  Çünkü bu mezarlıklar, endamlı servileri, rengârenk çiçekleri ve sanat şâheseri taşlarıyla insana  huzur veren mekânlardır. Mezar taşı kitâbeleri yapıları itibariyle de sanat ve estetiğin konusu  olmuşlardır. Çok ince taş işçiliği, çeşitlilik arz eden başlıkları, taşıdıkları edebî ifadeler ve yazı  sanatının çok güzel örneklerini taşımaları onları önemli kılmıştır.
Zamanı Aşan Taşlar kitabının 1. cildinde baş kısmında mezar taşlarının yapıları incelenmiş,  başlıkları ile ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca mezar taşı kitabelerinde bulunan her unsurun anlamları üzerinde durularak açıklamalar yapılmıştır.

Bu ciltte Merkez Efendi Mezarlığı ile Yeni Kozlu Mezarlığı'nın envanteri okumaları ve fotoğrafları ile verilmiştir.

2.Cilt

Zamanı Aşan Taşlar kitabının 2. cildinde Zeytinburnu sınırları içerisinde yer alan hazire ve mezarlık alanlarından Eski Kozlu, Çamlık, Çamlık 4. Ada, Eski Topkapı Mezarlığı, Yenikapı Mevlevihânesi Haziresi ve Hâmûşân, Silivrikapı Ayvalık Mezarlıkları, Maltepe, Yedikule, Dedeler, Tâhir Efendi, mezarlıkları, Erikli Baba Tekkesi, Arakiye Mehmed Çavuş Camii, Abdülbâkî Paşa Dârulkurrâsı hazireleri mezar taşları envanteri fotoğrafları ve okumaları ile yer almaktadır. Kültürümüz için çok önemli olan bu envanter çalışmasını Zeytinburnu Belediyesi kıymetli araştırmacılara sunmaktan büyük mutluluk duymaktadır.

Bu ürün için hiç yorum yok.

Bir değerlendirme yazın

Not: Yorumunuz editör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.!
    Beğenmedim           Beğendim