MEHMET ŞEVKET EYGİ KİTABI

MEHMET ŞEVKET EYGİ KİTABI

150,00 TL
KDV dahil fiyat
Barkod: 9786057664761
Yayınevi: Zeytinburnu Belediyesi
Yazar: Kollektif
Sayfa Sayısı: 440
Kitap Dili: Türkçe
Yayın Tarihi: 2021
Ebat: 16,5 x 24 cm
Cilt: Karton Kapak
Kağıt: Kitap Kağıdı
Stok Durumu: Yok

Genel Bakış

Mehmed Şevket Eygi gazeteci, düşünür, yazar, yayıncı, koleksiyoncu, kültür-sanat hamisi, kitap aşığı ve Müslüman vasıflarıyla temayüz etmiş nadir bir şahıstı. Bir yanda Galatasaray Liseli ve Mülkiyeli, diğer yanda İslam kültürüne vakıf, mütedeyyin ve muhafazakâr bir Müslüman olan, siyasi meseleler, ümmetin ve milletin sorunlarına olduğu kadar estetik, görgü, zarafet, sanat, kültür ve moda konularına da kafa yoran, çözüm önerileri sunan Eygi hayatının sonuna kadar inandığı din ve ülkesi adına bir kalem erbabı olarak mücadele ve mücahede verdi. Yaşadığı her devirde toplumsal tartışmalara kalemiyle dahil oldu ancak tenkitlerini kendi mensup olduğu cenaha yöneltmekten de hiç sakınmadı.
Mehmed Şevket Eygi, dinde reformu, yeniliği, değişimi, light ve ılımlı İslam’ı kabul etmiyor. Fırka-ı Nâciye olan Ehl-i Sünnet ve Cemaati tutuyor, destekliyor. Kültür açısından bütün kopukluklara karşı, devamlılık taraftarı. Dinin, politikanın dışında ve üzerinde tutulmasından yana. Eygi, aktivist, terörist İslâmi cereyanlara karşı. Onun gözünde en büyük ve önemli keramet, istikamet yani doğruluk ve dürüstlük. Kendi ifadesi ile “Bugün Türkiye Müslümanları iki tehlike arasındadır: Biri Müslümanların haklarını çiğneyip, göz açtırmayan agresif din düşmanları. Bunlar en tabi dinî faaliyetleri irtica diye damgalıyorlar. Müslümanları devlet için tehlike olarak gösteriyorlar. Bir de Müslüman görünüp din sömürüsü yapan, İslamiyete hizmet perdesi altında dini kendisine hizmet ettiren ve bu yolla servet biriktiren bir sınıf var. Ben bunları daha tehlikeli görüyorum...“
Bu kitabın ilk kısmını Eygi’yi yakından tanıyan, sağlığında onunla vakit geçiren kişilerin kaleminden üstadı ele alan yazılar oluşturuyor. İkinci kısmında ise Mehmed Şevket Eygi’nin 2018 ve 2019 yıllarında Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde yapmış olduğu konuşmaları yer alıyor.

Bu ürün için hiç yorum yok.

Bir değerlendirme yazın

Not: Yorumunuz editör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.!
    Beğenmedim           Beğendim